Cüneyt Özdemir baş döndüren trafiği yorumladı: Barış Pınarı - Trump'ın mektubu - Halkbank davası

5N1K sunucusu ve yapımcısı Cüneyt Özdemir, CNN TÜRK'te Başak Şengül'ün konuğu oldu. Özdemir, Trump'ın mektubunu, Halkbank'a açılan davayı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Pence ile görüşmesini yorumladı.
ABD HEYETİ İLE GÖRÜŞME
- Video ve fotoğraflara baktığımızda çok gergin bir görüşme başladı. İlk kez iki liderin gülmediği, suratların asık bir şekilde geldiği fotoğraf karesini görüyoruz. Pence buraya Başkan Trump için bir şeyler kopartmaya , bir söz almak için ya da bir cümle duymak için geldi. O cümle de 'Harekata son veriyoruz' ya da 'Harekatı şu gün bitiriyoruz ve geri çekiyoruz'. Fakat gelmeden önce de Cumhurbaşkanı Erdoğan çok net bir şekilde bu harekatın devam ettiğini duyurdu.
"REZALET MEKTUP"
- Mektup rezaletiyle ABD basını ve sosyal medya dalga geçiyor. Mektubun üslubu, yaklaşımı pek çok yorumcu tarafından dalga konusu olmuş durumda. Bunu bir insan arkadaşına yazmaz. Bir devlet başkanı bir devlet başkanına böyle mektup yazıyor. İsimsiz bir üst düzey yetkilinin Ahmet Hakan'a yaptığı açıklamayı çok beğendim. Dedi ki 'Bu mektubu hak ettiği yere, çöpe attık. Hemen de harekata başladık. Ben şaşırmıştım. İlk kez bir sınır ötesi operasyonun öğlenden sonra başladığını gördük. Bir tepki olarak erkene çekildi. Bu mektuba net bir cevap.
"OPERASYONU SAVUNAN TEK İSİM ŞUAN TRUMP"
- Sınır ötesi operasyonu savunan tek isim şuan Trump. Baktığınız zaman ilk başta esti gürledi, böyle mektuplar yazdı ama sürekli sınır ötesi operasyonun gerektiğini, Suriye'de Amerikan askerlerinin sonsuz savaşlarda yorulduğunu ve çekeceğini söyledi. Hatta bugün PKK'nın IŞİD'den daha tehlikeli olduğunu söyledi. Bu cümleleri Washington'da kuran kimse yok. Hatta PKK'nın adını anan yok. YPG'nin adınını anan yok. Sadece Türkler var.
"TÜRKİYE ETRAFINDA BİR KUŞATMA VAR"
- Şuan Türkiye Amerikan siyasetinin tam ortasında kendini buldu. Donald Trump, Ukrayna Devlet Başkanı ile yaptığı bir konuşma nedeniyle Demokratlar tarafından görevden aldırılmaya çalışılıyor. Fakat şuanda o Ukrayna meselesi unutuldu. Tamamen Türkiye konuşuluyor. Türkiye Cumhurbaşkanı'nın durumu konuşuluyor. Üstelik bir kuşatma şeklinde konuşuluyor.
"TRUMP'IN KOLTUĞU TEHLİKEDE"
- Trump, kendi koltuğunu kurtaracak bir şey bekliyor. Çünkü koltuk tehlikede. Şimdi düne karar Ukrayna nedeni ile eleştiriliyordu. Şimdi kimse Ukrayna'yı konuşmuyor. Basında bir numaralı konu Türkiye. İki numaralı konu Türkiye'nin Suriye'ye harekatı. Üç numaralı konu da Cumhurbaşkanı Erdoğan. Bir yandan baktığımız zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik eleştiriler, Halkbank davasının 2 yıl sonra ortaya çıkması.
"RIZA SARRAF SANIK OLMAYABİLİR"
- Hem Amerika'daki hem de Türkiye'deki kaynaklarımla konuştum. 'Rıza Sarraf sanık olmayabilir' dediler. Halkbank iddianamesinin zamanlaması manidar. Çünkü 2 yıldır bekletiliyordu, rafın altından dosya çıkartıldı. Rıza Sarraf yine tanık sandalyesine oturabilir. Aslında Halkbank davasının ikinci bölümünü seyrediyoruz. Tanık sandalyesinde Rıza Sarraf oturursa eğer, bir metafor olarak söylüyorum Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ya da o dönem ülkeyi yöneten bakanları ve bizim 17-25 Aralık'ta ismini duyduğumuz, FETÖ soruşturmalarına konu olan o dinlemelerde adı geçen isimlerin olduğunu göreceğiz.
"WASHİNGTON'DA ORTALIK TOZ DUMAN"
- Washington'da ortalık toz duman. Pence Türkiye'de ama dün akşam Trump ile Demokratlar ilk kez karşı karşıya geldi. Birbirlerine bağırarak odayı terk ettiler. Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'yi 'Ruh hali iyi değil' diye suçluyordu. O da Trump'a 'Biz böyle bir insanla nasıl yönetiliyoruz. Bunun akıl sağlığı yerinde değil' diyordu. Seviye iyice düşmüş durumda. Trump da savruluyor. Bir bakıyorsunuz Türkiye'nin yanında demeç veriyor. Bir bakıyorsunuz böylesine tuhaf bir mektup. Muhtemelen 'Yaz kızım' diyerek sekreterine yazdırmış.
"TRUMP BÜYÜK BİR EZBERİ BOZDU"
- Trump aslında büyük bir ezberi bozdu. Bir anlamda demokratların, Obama'nın, neoconların kurduğu Orta Doğu'daki düzeni bozuyor. Ve bu düzeni bozduğu zaman da pek çok taşı yerinden oynatıyor. Şuandaki azil süreci de bu taşları yerinden oynattığı için. İşte ismi belli olmayan kaynaklar tarafından sızdırılan şeylerle başlamıştı. Bir de buna medya propagandası eklendi. Bir tek yalan haberlerle değil. Biz haberleri çok faklı okuyoruz, farklı izliyoruz. Bizim Türkiye'de izlediğimiz haberle ABD'de, Almanya'da, İngiltere'de, Fransa'da izlenen haberler farklı. Nesi farklı, bütün kurgusu farklı. Yani "Türk ordusu Kürtleri öldürüyor" algısı yerleştirilmeye çalışılıyor. Bu algıyı yerleştirirlerken de 'Bunun sebebi kim? İşte Erdoğan' diyorlar. Şu anda iki cephede operasyon var aslında. Biri sınır ötesinde diğeri algılar operasyonu.
CNN TÜRK TR-me KANALINA ABONE OL ➤ bit.ly/2LzuZ1H
➤TÜM PROGRAM İÇERİKLERİ İÇİN: www.cnnturk.com/tv
➤twitter.com/cnnturk
➤twitter.com/cnnturkprogram
➤facebook.com/cnnturk
➤facebook.com/cnnturkprogr...
➤instagram.com/cnnturk
➤tr-me.com/utitle-cnnturk
#Haber
#Sondakika
#ABDmektup

YORUMLAR